Co to jest nikotyna i jakie ma działanie?

strona główna

Nikotyna zawarta w gumach leczniczych ma działanie terapeutyczne – pomaga przezwyciężyć trudny moment głodu nikotynowego, który dotyka większość osób rzucających palenie.

Nikotyna w papierosach

Nikotyna jest jedną z ponad 4000 substancji zawartych w papierosie. Pozostałe substancje, jak np. substancje smoliste, są szkodliwe dla organizmu. Według wielu badań, choć nie jest to jednoznacznie potwierdzone, to właśnie działanie nikotyny odpowiada za uzależnienie od palenia tytoniujednak w niewielkich dawkach na ogół jest dobrze tolerowana. Nikotyna ma działanie pobudzające – każdorazowa dawka nikotyny podwyższa ciśnienie tętnicze, co palacze odczytują jako zwiększenie koncentracji. Ponadto, nikotyna zwiększa wydzielanie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój. Z tych właśnie powodów biorą się trudności w rzucaniu palenia.

Całkowite odstawienie papierosów wiąże się z odstawieniem nikotyny, a co za tym idzie, z możliwym spadkiem koncentracji, niepokojem, drażliwością, zaburzeniami apetytu i zmęczeniem.

Nikotyna w leczniczych gumach do żucia

Nikotyna zawarta w gumach do żucia ułatwiających rzucenie nałogu działa tak samo jak nikotyna zawarta w papierosach. Nikotynową terapię zastępczą stosuje się, by ułatwić palaczom rzucenie nałogu minimalizując trudne objawy abstynencji nikotynowej. Poprzez żucie gumy z nikotyną, do krwi dostają się odpowiednio dobrane, bezpieczne dawki nikotyny, dzięki którym ograniczone jest ryzyko wystąpienia objawów głodu nikotynowego.

Stosowanie nikotynowej terapii zastępczej polega na stopniowym zmniejszaniu ilości dostarczanej organizmowi nikotyny, przyzwyczajeniu organizmu do jej braku i uwolnieniu się od uzależnienia.

Ponadto, gumy do żucia z nikotyną pozbawione są substancji chemicznych, które zawierają papierosy i które szkodzą zdrowiu i życiu.

Czytaj także:

Dowiedz się więcej na temat rzucania palenia

Przejdź do Hello Zdrowie