Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe?

strona główna

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Dlaczego palenie szkodzi i czym grozi palenie papierosów?

Co zawierają papierosy?

W papierosach znajduje się oczywiście tytoń, a nawet mieszanki różnych jego odmian. Dym tytoniowy, powstający w wyniku spalania tytoniu, zawiera nikotynę oraz ok. 4 tysięcy związków chemicznych. Należą do nich między innymi amoniak, cyjanowodór, bogata w silnie rakotwórcze węglowodory smoła oraz metale ciężkie, takie jak polon (pierwiastek promieniotwórczy) czy kadm.

Ok. 50 związków w papierosach ma działanie rakotwórcze.

Palenie papierosów mentolowych

Istnieje błędne przekonanie, że palenie papierosów mentolowych jest mniej szkodliwe. Eksperci przekonują jednak, że substancje smakowe zawarte w papierosach mentolowych mogą mieć dodatkowe działanie rakotwórcze.

Palenie papierosów i konsekwencje dla zdrowia

Statystyki są bezlitosne – na skutek palenia papierosów każdego roku w Polsce umiera 70 tysięcy osób. Co więcej, dym papierosowy, szkodliwy także dla biernych palaczy, przyczynia się także do:

Statystycznie, palenie papierosów skraca życie nawet o 10-20 lat w porównaniu do długości życia osób niepalących.

Warto rzucić

Należy pamiętać, że niepalenie to naturalny dla organizmu stan. Mając świadomość skutków palenia papierosów i benefitów wynikających z rzucenia palenia, na drodze do pomyślnego zerwania z nałogiem nie powinno być wielu barier. Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób i mieć świadomość złożoności procesu rzucania palenia.

Czytaj także:

Dowiedz się więcej na temat rzucania palenia

Przejdź do Hello Zdrowie