Jakie są skutki palenia papierosów?

strona główna

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że palenie papierosów jest obarczone kosztami zdrowotnymi i społecznymi. Za szkodliwość palenia papierosów odpowiedzialne są przede wszystkim chorobotwórcze substancje zawarte w dymie papierosowym.

Skala problemu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że przez skutki palenia tytoniu rocznie umiera aż 5 milionów osób z całego świata; w wyniku palenia biernego (ekspozycji osób niepalących na dym tytoniowy) życie traci kolejne 600 000 osób.

Badania wykazują, że konsekwencje zarówno czynnego, jak i biernego palenia są w perspektywie długoterminowej jednakowe dla obu grup.

Skutki palenia papierosów

Oczywistymi, bo natychmiastowymi skutkami palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach są: mdłości, podrażnienie oczu oraz układu oddechowego (w tym reakcja alergiczna, kaszel, chrypka) i przesiąkanie dymem tytoniowym (włosów, ubrań, mebli).

U palaczy przedwcześnie rozpoczyna się proces starzenia się skóry, który objawia się m.in. szarzeniem cery i wczesnym powstawaniem zmarszczek. Skóra na dłoniach, paznokcie i zęby narażone są na nieestetyczne przebarwienia.

Większość niebezpieczeństw, w tym zagrożeń dla życia, wynika z relatywnie długotrwałej ekspozycji na dym tytoniowy. Wówczas zwiększa się ryzyko:

Wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia u nich zaburzeń psychicznych, w tym depresji i niepokoju.

Badania dowodzą także, że czynni palacze żyją przeciętnie o 10-15 lat krócej niż osoby niepalące. Dlaczego? Ponieważ palenie papierosów przyczynia się do poważnych, złożonych chorób, w tym do tych przytoczonych poniżej.

Choroby układu oddechowego

Nawet bierne palenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego, m.in. astmy, zapalenia płuc, oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Dolegliwości w obrębie układu krążenia

Wdychanie dymu tytoniowego zwiększa także ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia, w tym:

Ryzyko wystąpienia nowotworów

Badania wykazują, że nowotwór płuc to choroba dotykająca prawie wyłącznie palaczy, także biernych - częściej występują u nich także:

Skutki ekonomiczne i społeczne

Podstawową konsekwencją palenia tytoniu jest narażanie niepalących na bierne palenie, co, jak udowodniono naukowo, bezpośrednio przekłada się na zwiększoną zachorowalność także osób niepalących na szereg chorób i dolegliwości. To zaś oznacza konieczność zapewnienia opieki medycznej coraz większej ilości osób. Leczenie i hospitalizacja to stres, niepokój oraz ogromne koszty – zarówno prywatne, jak i publiczne.

W grę wchodzą także indywidualne konsekwencje finansowe – koszt kilkunastu złotych za paczkę dziennie lub kilka razy w tygodniu nie wydaje się być wysoki, natomiast w perspektywie choćby pięciu lat suma pieniędzy wydanych na papierosy może równać się już kilkunastu tysiącom złotych.

Rzuć i zapobiegaj

Warto pamiętać, że wielu chorobom i konsekwencjom palenia papierosów da się zapobiec rzucając palenie. Poznaj sposoby na rzucanie palenia i wiele benefitów, jakie da Ci rozstanie z nałogiem.

Czytaj także:

Dowiedz się więcej na temat rzucania palenia

Przejdź do Hello Zdrowie