Sposoby na rzucenie palenia

strona główna

Rynek oferuje wiele zamienników dla palenia papierosów, m.in.: e-papierosy, gumy do żucia, plastry, tabletki. Przyjrzyjmy się niektórym z nich, by sprawdzić, które z nich pomogą rzucić palenie.

E-papierosy – zdrowe i skuteczne?

Od pewnego czasu na rynku dostępne są e-papierosy, czyli papierosy elektroniczne. Jednym z elementów e-papierosa jest tzw. e-liquid, który zawiera glicerynę, glikol propylenowy, aromaty smakowe oraz, najczęściej, nikotynę.

Niestety, ich użytkowanie nie rozwiązuje wielu problemów, między innymi:

Brak jest badań, które jednoznacznie potwierdzałyby brak szkodliwości e-papierosów oraz ich skuteczność w rzucaniu palenia.

Gumy do żucia z nikotyną

Gumy do żucia z nikotyną są częścią grupy preparatów wpisanych na listę leków podstawowych, tworzoną przez Światową Organizację Zdrowia. Są powszechnie dostępnymi środkami stosowanymi w nikotynowej terapii zastępczej, zarówno u osób uzależnionych od palenia, jak i żucia tytoniu.

Przykładem leczniczej gumy do żucia jest Niko-Lek, który występuje w dwóch smakach i w dwóch wariantach o różnej zawartości nikotyny: 2 i 4 mg. Dawkę nikotyny dostosowuje się do dziennej ilości wypalanych dotychczas papierosów.

Metoda ta pozwala zmniejszyć objawy głodu nikotynowego i ułatwia łagodniejsze wyjście z nałogu. Ich zaletą jest także możliwość zastosowania w chwili wystąpienia potrzeby zapalenia papierosa.

Plastry z nikotyną

Działają podobnie jak gumy do żucia z nikotyną, tzn. uwalniają dawki nikotyny do krwioobiegu, by złagodzić głód nikotynowy. Plastry również zawierają różne dawki nikotyny i zazwyczaj należy mieć je przyklejone do ciała na wskazany okres czasu. Jest to zdecydowany minus tego sposobu na rzucenie palenia w porównaniu do gum, które można stosować w chwili, gdy wystąpi chęć zapalenia papierosa.

Alternatywne metody

Istnieją także inne, bardziej czasochłonne i prawdopodobniej droższe, sposoby na rzucanie palenia. Należą do nich:

Czytaj także:

Dowiedz się więcej na temat rzucania palenia

Przejdź do Hello Zdrowie